niedziela, 9 stycznia 2011

LAM

LAM - metoda laktacyjnego braku miesiączki


W końcu lat osiemdziesiątych i na początku dziewięćdziesiątych przeprowadzono w wielu krajach obu Ameryk, w Azji, Australii i Oceanii specjalne badania nad niepłodnością laktacyjną. Badania w Europie podjęto w Anglii, Niemczech i w Polsce, ale jeszcze ich nie zakończono.
Na podstawie wyników badań ustalono zasady tzw. LAM (Lactational Amenorrhea Method), czyli metody laktacyjnego braku miesiączek. Została ona przedstawiona w 1988 roku na Międzynarodowej Konferencji Medycznej w Bellagio, we Włoszech. W określeniu LAM podano, że jest to bardzo efektywna i bezpieczna metoda oparta na karmieniu piersią; może być stosowana przez matkę w ciągu sześciu miesięcy po porodzie.
Zaleca się rozpoczęcie karmienia piersią jak najszybciej po porodzie, karmienie w dzień i w nocy, nie używanie smoczków, wyłączne karmienie piersią przez 6 miesięcy, utrzymywanie karmienia w przypadku choroby matki lub dziecka, wprowadzenie dokarmiania nie wcześniej niż po szóstym miesiącu oraz kontynuowanie karmienia piersią do ukończenia przez dziecko dwóch lat lub nawet dłużej. W okresie laktacji matka powinna jeść to, co lubi i co zaspakaja jej głód.
Chcąc stosować LAM, kobieta musi odpowiedzieć na następujące trzy pytania:
  • • Czy dziecko ma mniej niż 6 miesięcy życia?

  • • Czy po 56-tym dniu po porodzie nie wystąpiło krwawienie?

  • • Czy dziecko jest karmione wyłącznie piersią lub prawie wyłącznie? (Jako prawie wyłączne karmienie piersią przyjmuje się podawanie okazjonalnie niewielkich ilości owoców lub soków).

  • Jeżeli na wszystkie trzy pytania odpowiedź jest twierdząca, istnieje tylko około 2% możliwości powrotu płodności, przy czym możliwość ta wynosi 0,7% w przypadku wyłącznego karmienia piersią i 2,9% przy prawie wyłącznym karmieniu. Należy uświadomić sobie, że 0,7% możliwości płodności, czyli osiągnięcie 99,3% efektywności, jest równe skutkom chirurgicznej sterylizacji.
    Jeżeli choć jedna odpowiedź jest inna (starszy wiek dziecka, wystąpienie krwawień po 56 dniach po porodzie, niewyłączne karmienie piersią) możliwość płodności wzrasta i zaleca się wówczas stosowanie jednej z metod opartych na samoobserwacji.
    Na Światowym Kongresie we wrześniu 1994 r. w Lublinie prezentowano pracę z Indii podającą, że przedłużenie LAM do 9 miesięcy po porodzie nie zmieniło osiąganych do szóstego miesiąca wskaźników. Wiadomo też, że w 18 miesięcy po porodzie, przy dokarmianiu dziecka piersią i braku miesiączek, możliwość wystąpienia owulacji wynosi od 5 do 10%.
    Stosując LAM, kobieta nie musi prowadzić żadnych obserwacji. Jednak brak wyników badań europejskich skłania do pewnej ostrożności, ponieważ odmienne warunki geograficzne, socjalne i kulturowe mogą spowodować wystąpienie np. niższego odsetka efektywności. Można natomiast połączyć LAM z samoobserwacją. Wtedy ustalanie swego PMN można rozpocząć później, najlepiej w trzecim lub czwartym miesiącu po porodzie, ale koniecznie zanim dziecko ukończy szósty miesiąc życia.

    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz